Nyomot hagytunk a világban…

Nyomot hagytunk a világban…

A Krajczáros Alapítvány 1993-ban, a rendszerváltozást követő légkörben jött létre. A Magyar Honvédség pénzügyi szolgálatában dolgozó tisztek, közalkalmazottak alapították illetve lettek a kuratórium tisztségviselői. A névválasztást is ez motiválta valamint az akkori „szegénység”, a hadsereg globális eladósodottsága.
Kezdetben a HM tárca érdekszféráiba tartozó tevékenység valósult meg, a csapattagozatban szolgálókra koncentrálva. Így segélyezés, majd katonacsaládok gyerekeinek nyári táboroztatása, honvéd üdülőknek különféle eszközök (pl. TV, asztalok, napozók, stb.) biztosítása, a laktanyákban akkor még ritkaságnak számító fénymásoló, számítógép, mobil telefon, stb. adományozás, katonazenekarok működésének elősegítése volt a produktum lényege.

Később – az alapító okirat biztosította széles mozgástérben – a hadisírok gondozása és ehhez köthető kulturális programok, a határon túli magyarsággal kapcsolattartás, a történelmünk vérzivataros eseményeit felelevenítő munka felé tolódott el a hangsúly. Ez képezi mostanra a szervezet fő profilját. A szervezet hazai és főként külföldi ismertsége a teljesítménnyel összhangban fokozatosan, de egyre szélesebbé vált.

2010-től a Nagy Háború centenáriumát idéző programok közül kiemelhető:

  • a V4 országok hadisírgondozó civil formációival együttműködés megteremtése,
  • az Isonzó, Doberdó térségben, majd a Felvidék Ék-i részén lévő katonatemetőkben végzett rekonstrukciós munkálatok,
  • a Nemzetközi Gyertyagyújtási Akció megszervezése és országhatárokon, éveken átívelően kiteljesedése,
  • a mára Közép-Európa léptékben is egyedülálló tematikus festménygyűjtemény létrehozása és határainkon inneni és túli kiállítás sorozata,
  • a pipacs, mint a vér virága szimbólum Kelet-Európában meghonosítását célzó törekvések,
  • a kezdeményezésünkre az I. vh. centenáriuma jegyében elültetett emlékfák sora,
  • emlékhelyek, szobrok létrehozása,
  • szakmai kiadványok megjelentetése,
  • az emberi emlékezetet fenntartó hazai és külföldi rendezvények sorozata.

Az évek során megszerzett elismertség mellett váltakoztak a sikerélmények és az esetenkénti kudarcok. A közösség formálódás során voltak lemorzsolódások, de mindig érkeztek új önkéntesek, valamint létrejött egy „törzsgárda”, akik szívesen tették, teszik dolgukat a közhasznú minősítésű Krajczáros Alapítvány által képviselt értékek fennmaradása, népszerűsítése érdekében. Mindez évente (különféle korosztálynak) 6-8 ezer ingyen munkaóra teljesítése keretében valósul meg.

A fejődésnek mindig vannak korlátjai. A Krajczáros Alapítvány esetében ez jellemzően a pénzügyi eszközök hiányára vezethető vissza. A mostanra elért szervezeti méret és színvonal megtartásához, a működő projektek fejlesztéséhez már nem elégséges a csakis önkéntesek részvételére alapozandó működés. A rengeteg bürokratikus kötelezettségnek megfeleléshez szükséges, hogy az alapítvány jelen legyen a foglalkoztatók körében is. Ám ehhez rengeted pénzre volna szükség, ám ez csak csordogál-csordogál, miközben a Krajczáros Alapítvány által (az állami feladatok közül átvállaltan) végzett tevékenységre szükség van, de fizető képes kereslet nincs iránta. Így jórészt csak az igen szűkös pályázati forrásokra lehet támaszkodni. Ezek azonban részben az előírt önrészek, másrészt a sok évre áthúzódó (időközben hagyománnyá lett) projektek okán egyre kevésbé vannak összhangban a szervezet valós igényeivel. Ez pedig magában hordozza a két és fél évtizedes munkával megszerzett „vagyon” gyors ütemű felélésének veszélyét. Ennek intő jele mutatkozott meg 2018-ban, amikor nagyságrendileg veszteségessé válást csakis a Bánkon lévő képző, alkotó bázis célokat szolgáló ingatlantól meg kellett válnia az alapítványnak.

Egyre feszítőbb igényként jelentkezik a szervezet vezetését végző garnitúra elöregedése, amibe beleértendőnek tekintendő az alapítók személye is. A megnyugtató jövőkép érdekében elkerülhetetlenné válik a fiatalítás, ám e téren szinte megoldhatatlan gátként tornyosodik, hogy a potenciálisan figyelembe vehető körben a napi megélhetésé a prioritás, vagyis pénzeszközök nélkül nem körvonalazódik olyan személy(-ek), aki(-k) fel tudja(-ák) vállalni bérezés nélkül a szervezet működtetését…

Végkövetkezetésképp, ez a kulcskérdése Krajczáros Alapítvány stratégiai fennmaradásának, a 25 év alatt teremtett értékek átörökítésének. Ehhez pedig egy jelentősebb tőkeinjekció (is) szükséges. (nim)